اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال حمایت از کالای ایرانی

منو

دیدار سفیر اسلوونی در ایران با نایب رییس اتاق مشهد

دیدار سفیر اسلوونی در ایران با نایب رییس اتاق مشهد
نویسنده خبر : تاریخ بارگذاری : سه شنبه ، 22 اسفند 1396

 

سابقه مناسبات و همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و اسلوونی به دوران یوگسلاوی سابق باز می‌گردد که با توجه به تمرکز بیشتر بخش‌های صنعتی یوگسلاوی سابق در این جمهوری، شناخت خوبی از بازار دو طرف وجود دارد. البته طی سال‌های اخیر و به دلیل تحریم‌ها و محدودیت‌های اقتصادی اعمال‌شده علیه کشورمان، حجم مبادلات تجاری دو کشور در نوسان بوده که تراز تجاری آن همواره به نفع اسلوونی بوده است.

حصول توافق هسته‌ای که با هجوم هیأت‌های عالی رتبه سیاسی و اقتصادی اروپایی جهت سفر به ایران همراه بود از یک سو و الویت دادن به دیپلماسی اقتصادی از سوی جمهوری اسلامی ایران و اسلوونی باعث شد، اسلوونی تمرکز ویژه‌ای را به سمت تقویت مناسبات اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران معطوف نماید. 

 

سفیراسلووونی در ایران در دیدار با نایب ریس اتاق مشهد با اشاره به اینکه اسلوونی جزو کشورهایی است که به طرح برقی ساختن قطار شهری مشهد ورود کرده است گفت:رابطه دو کشور ایران و اسلوونی  پس ازبازگشایی مجدد سفارت این کشور در تهران بر مبنای توسعه مراودات اقتصادی ارتقا یافته است.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشهد کریستینا رادی با  ذکر اینکه رابطه دوکشور از گذشته بر مبنای اعتماد متقابل بوده است به برگزاری همایش تجاری ایران و اسلوانی در تهران اشاره کرد و گفت: امضای  چهار سند همکاری بین دوکشور از نتایج این همایش تجاری بوده است.

سفیر اسلوونی با اشاره به امضای قردادهای مشترک  بین شرکت های ایرانی  و اسلوونیایی  در زمینه های مخابرات،کشاورزی، علوم ،تکنولژی و تحقیقات و نو آوری خواستار افزایش  همکاری بازرگانان دوکشور گردید.

وی گفت: اسلوونی با پیروی از یک مدل اقتصاد باز به یکی از کشورهای موفق تبدیل شده و برای سرمایه‌گذاران شرق اروپا به مثابه یک  مدل اقتصادی است.

وی افزود: این کشور به عنوان کشوری با پتانسیل‌های قوی اقتصادی در اتحادیه اروپا در بخش صنایع الکترونیک، مکانیک، تجهیزات مخابراتی و نیروگاه‌سازی به خصوص در ساخت دریچه‌های سد صاحب فناوری است.

وی با اشاره به معماری  زیبای شهر های ایران گفت :در سفرم به افغانستان  بصورت زمینی  با شهر زیبای مشهد آشنا شدم و این باردیدن ساختمان زیبای اتاق بازرگانی  و معماری  سنتی آن مرا بر ان داشت برای دیدن زیباییهای این شهر در کنار شناخت ظرفیت های تجاری استان سفرهای دیگری به این استان داشته باشم.

نایب رییس اول اتاق مشهد نیز در دیدار با سفیر اسلوونی در اتاق مشهد ، رویکرد این سفرها را توسعه اقتصادی عنوان کرد و گفت:ایجاد  و تقویت این روابط گامی جهت توسعه اقتصادی جهانی بین کشورها می باشد.

وی با عنوان اینکه واردات کشور ایران از اسلوانی  نزدیک  به 23 میلیون دلار و صادرات فقط 12 میلیون دلاربوده است تصریح کرد:یکی  از انتظارات ما از سفیر کشور اسلوانی ایجاد توازن تجاری با افزایش حجم صادرات ایران به این کشور می باشد.

حسین محمودی با عنوان اینکه ایجاد تسهیلات در صدور ویزا برای بازرگانان  یکی از راههای گسترش تجارت بین دوکشور می باشد  از سفیر این کشور درخواست کرد برای حضوی تجار وبازرگانان ایرانی در این کشور شرایط ویژه ای قایل شود.

وی گفت: استان دارای ظرفیت های گسترده ای در بخش های مختلف از جمله گردشگری، خدمات، صنعت و کشاورزی است که  محصول  صادراتی زعفران  دارای جایگاه ویژه ای می باشد.

نایب رییس اتاق مشهد با اشاره به اینکه 95 در صد اقتصاد استان را بخش خصوصی تشکیل می دهد  این فرصت را زمینه ای برای گسترش مراودات تجاری بین بخش خصوصی دوکشور عنوان کرد.

محمودی افزود:ایران  دارای موقعیت سوق الجیشی  خاصی با توجه به قرار گرفتن بین کشور افغانستان و کشورهای عضو سی ای اس  می باشد که موقعیت ممتازی رابرای کشور ایران به عنوان شاهراه تجاری ایجاد می کند.  

وی سپس   از نمایشگاه بین المللی مشهد به عنوان یکی از توانمندیهای اقتصادی استان نام برد که در آن دو نمایشگاه بین المللی برگزار می شود که تجار کشور اسلوانی میتوانند به منظور شناخت پتانسیل ها و ظرفیت های اقتصادی استان در آنها  شرکت نمایند.

وی تاکید کرد:حضور هیات های اقتصادی دوکشور میتواند تمرکز ویژه ای به سمت تقویت مناسبات اقتصادی طرفین  ایجاد نماید.

 

 

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد