اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال حمایت از کالای ایرانی

منو

ضرورت همراهی دولت برای پیگیری و رفع مشکلات واحدهای تولیدی آرد استان

ضرورت همراهی دولت برای پیگیری و رفع مشکلات واحدهای تولیدی آرد استان
نویسنده خبر : تاریخ بارگذاری : چهارشنبه ، 16 اسفند 1396

در چهل و سومین نشست دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی مطرح شد:

ضرورت همراهی دولت برای پیگیری و رفع مشکلات واحدهای تولیدی آرد استان

در تازه‌ترین نشست دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی مشکلات واحدهای صنعتی تولید آرد استان بررسی و پس از اخذ آرا و پیشنهادات اعضای حاضر، راهکارهایی در این خصوص به تصویب رسید.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی خراسان رضوی، در چهل و سومین نشست دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان، علی‌اکبر لبافی، رئیس دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی در ابتدای این نشست با اشاره به لزوم استفاده حداکثری از ظرفیت و توان تولید کارخانجات آرد استان گفت: قیمت‌گذاری، هزینه ناشی از افزایش دستمزد نیروی کار و اشکالات موجود در بحث عرضه گندم از طریق بورس برای تامین مواد اولیه، مشکلاتی جدی برای این صنایع به وجود آورده است.

وی افزود: با نگاه و دقت به اینکه چالش های این بخش چیست، باید راهکارهای لازم برای عبور از وضعیت کنونی و استفاده از ظرفیت ها ارائه شود.

*کارخانجات آرد قادر به تامین افزایش دستمزد کارگران نیستند

محمد سپانلو، دبیر انجمن صنفی کارخانجات آرد استان خراسان در تشریح نخستین دستور کار جلسه مبنی بر تامین افزایش دستمزد نیروی کار این صنایع گفت: در سال های ۹۴ تا ۹۶ با افزایش قانونی دستمزدها در جامعه کارگری مواجه بودیم و به طور میانگین در این سه سال ۲۰درصد به میزان حقوق پرسنل اضافه شد اما در صنعت آرد با توجه به افزایش قیمت گندم، این افزایش حقوق جبران نشده است.

وی تصریح کرد: با پیگیری هایی که در این زمینه صورت گرفت مصوبه‌ای از سوی ستاد تنظیم بازار تدوین شد که در صورت اجرای آن، مشکل دستمزد و هزینه‌های سربار صنایع آرد جبران خواهد شد.

سپانلو افزود: براساس این مصوبه، حجم مصرف آرد از شهریور ۹۵ تا پایان سال ۹۶ در نظر گرفته شده و با ۹درصد افزایش دستمزد آسیابانی گندم محاسبه می‌شود اما با توجه به مشکلات نقدینگی دولت مقرر شد که معادل این وجه، گندم به کارخانه‌های فعال در این حوزه تحویل شود.

وی یادآور شد: این مصوبه ستاد تنظیم بازار مراحل خود را طی کرد اما مسئولان دولتی اعلام کردند که امکان تامین گندم برای همه کارخانجات آرد ایران وجود ندارد.

سپانلو با اشاره به افزایش دستمزد کارگران در سال ۹۷ اظهار کرد: طبق قانون موظف به پرداخت این افزایش دستمزد شده ایم اما با مشکلات پیش روی کارخانجات آرد، در صورت اجرایی نشدن مصوبه ستاد تنظیم بازار، قادر به تامین این هزینه نیستیم.

وی گفت: ۲۸ کارخانه تولید آرد در استان ظرف سه سال گذشته بالغ بر یک میلیارد تومان هزینه، بیشتر از گذشته صرف پرداخت دستمزدها کردند که این مبلغ با احتساب هزینه‌های سربار به دو میلیارد تومان می‌رسد.

سپانلو خاطرنشان کرد: روند افزایش قیمت گندم در این سه سال به‌گونه‌ای بود که کشاورزان از آن بهره‌مند شوند. حال آنکه هیچ گونه تغییری در قیمت آرد حاصل نشد تا جبران هزینه‌های دستمزد برای کارخانجات را تا حدی رقم بزند.

وی خواستار اجرای مصوبه ۹ درصد افزایش دستمزد آسیابانی گندم از سوی دولت شد و گفت: قرار بود دولت معادل این افزایش ۹ درصدی به ما گندم بدهد اما به علت کمبود گندم این اتفاق نیافتاد. درخواست ما این است که مبلغ آن میزان گندم را به صنایع بدهند.

*وضعیت مطلوب ذخایر گندم کشور

در ادامه، مجتبی مزروعی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه موجودی ذخایر گندم در کشور دارای وضعیت خوبی است، افزود: کارخانجات آرد هم طی سال های اخیر عملکرد بسیار خوبی داشتند و تلاش ما رعایت اعتدال بین واحدها و نیز سالم‌سازی محصول و ذخیره‌سازی در کارخانجات بوده است.

وی با اعلام اینکه ایران از جمله کشورهایی است که بیشترین میزان تولید آرد را دارد، تصریح کرد: میزان تولیدات ما بیشتر از سطح نیازمان بوده و از این جهت لازم است تا واحدهای تولیدی در زمینه خصوصی‌سازی خود را به‌روز کنند و همه بار مربوط به ذخیره‌سازی و سالم‌سازی و... روی دوش دولت نباشد.

*بررسی مشکلات بخش واردات گندم در راستای صادرات آرد

اما در دستور کار دوم این نشست، مشکلات مرتبط با صادرات آرد از محل تولیدات مازاد داخلی به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.

سپانلو در تشریح این دستور کار گفت: با توجه به ظرفیت 30 درصدی مازاد آرد کشور، نقطه عطفی برای افزایش ظرفیت صادرات آن به دیگر کشورها احساس کردیم و صادرکنندگان به بازاریابی در کشورهای عراق و افغانستان پرداختند و در این زمینه موفقیت هایی کسب شد اما در یکی دو ماه اخیر میزان صادرات به صورت قطره‌چکانی درآمده و به بیان بهتر متوقف شده است. این درحالیست که مشتری وجود دارد اما ما نمی‌توانیم پاسخگوی نیاز او باشیم.

وی ادامه داد: قرار بر این بود که هر سال 3 میلیون تن گندم برای صادرات آرد اختصاص یابد اما متاسفانه در کمتر از 5 تا 6 ماه از اعلام مصوبه در این زمینه، ادامه کار متوقف شد و اکنون زحمات بازاریابی ها و... بی‌نتیجه مانده است.

سپانلو تاکید کرد: پیشنهاد ما برای حل این مشکل این است که تسهیلاتی برای ورود و عبور موقت گندم در زمینه صادرات آرد نظر گرفته شود.

سید محمدحسن رئیس‌الساداتی، عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارخانجات آرد استان با بیان اینکه در شش ماه گذشته جایگاه خوبی در صادرات آرد به کشورهای همسایه پیدا کردیم، افزود: مشکل کنونی ما این است که در زمینه گذر موقت برای واردات گندم در راستای صادرات آرد با گمرک به مشکل برخوردیم و تنها راه چاره در این میان، ورود دولت به موضوع عبور موقت گندم است.

وی تصریح کرد: عبور موقت گندم باید تسهیل شود تا بهتر بتوانیم به واردات این محصول بپردازیم و گمرک باید در این زمینه روند کار خود را اصلاح کند. در حال حاضر کشور ترکمنستان در تامین آرد مورد نیاز خود دچار مشکل شده و تقاضای واردات این محصول را از کشور ما دارد. بنابراین پتانسیل صادرات آرد به کشورهای همسایه وجود دارد و باید از آن به بهترین شکل استفاده کنیم.

*صدور مجوز برای عبور موقت گندم از گمرک سلب شده است

سید مجید مظلومی، جانشین ناظر گمرکات خراسان رضوی نیز با بیان اینکه صدور مجوز عبور موقت برای واردات برخی از کالاها ازجمله گندم از گمرک سلب شده، گفت: سازمان جهاد کشاورزی باید مجوز اولیه در زمینه امکان واردات گندم با مجوز عبور موقت را برای کارخانجات آرد صادر کند.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که متقاضی عبور موقت، واحدی تولیدی باشد طبق مقررات با اجازه سازمان جهاد کشاورزی می‌تواند مجوز ورود موقت گندم را برای مدت حداکثر 6 ماه دریافت کند. البته این عبور موقت برای سایر کالاها یک تا سه سال امکان‌پذیر است.

در ادامه حمید نوری، مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی خراسان رضوی با اشاره به اینکه بازار آرد خاورمیانه و حتی شرق اروپا در اختیار کشور ترکیه است، گفت: ترکیه گندم زیادی ندارد اما این محصول را دیگر کشورها وارد و تبدیل به آرد کرده و صادر می‌کند. در حال حاضر تنها بخش شیعه نشین کشور عراق و استان هرات افغانستان آرد مورد نیاز خود را از صادرکنندگان ایرانی می‌خرند و بقیه بخش های این کشورها مشتری آرد ترکیه هستند.

وی یادآور شد: اگر به دنبال عرضه گندم در بورس هستیم باید متقاضی برای صادرات داشته باشیم. البته باید به این نکته توجه داشت که استاندارد آرد برای اروپا درباره میزان چسبندگی و... با آنچه ما داریم فرق می‌کند.

نوری تاکید کرد: دولت نگران ذخیره استراتژیک گندم کشور است و تا زمانی که تکلیف ذخیره سال آینده مشخص نشود، در زمینه بورس گندم و صادرات مربوط به این محصول با احتیاط عمل می‌کند.

مظلومی، جانشین ناظر گمرکات خراسان رضوی درباره کیفیت آرد ایران برای صادرات گفت: در 11 ماهه امسال کیک و شیرینی از جمله محصولاتی بودند که در زمره کالاهای صادراتی با بیشترین حجم ارزشی قرار داشتند و این موضوع نشان دهنده کیفیت مطلوب آرد کشور ماست.

*چالش آرد چهارنرخی

اما در سومین دستور کار این جلسه به بررسی مسائل مرتبط با عرضه گندم از طریق بورس اختصاص داشت. سپانلو، دبیر انجمن صنفی کارخانجات آرد استان در این باره اظهار کرد: مقرر بود آرد مورد نیاز صنوف و صنعت (به جز آرد خبازی سهمیه و آزاد) از طریق بورس به قیمت هر کیلوگرم 9020 ریال عرضه شود که با تعیین سقف و کاهش حجم عرضه آن در بورس، عرضه آرد تولیدی این بخش با مشکل مواجه شده است. شرایط به گونه ای است که در حال حاضر آرد مورد مصرف جامعه با چهار نرخ عرضه می شود.

لبافی، رئیس دبیرخانه شورای گفتگوی استان در پایان به جمع بندی و ارائه مصوبات این نشست پرداخت و گفت: مقرر شد مصوبه مربوط به 9 درصد افزایش دستمزد آسیابانی گندم برای کارخانجات آرد را از طریق نهادهای مربوطه استانی پیگیری کنیم تا در نهایت از سوی وزیر جهاد کشاورزی این موضوع ابلاغ و اجرایی شود.

وی ادامه داد: همچنین درخواست ارائه مجوز سهمیه برای ورود گندم از طریق عبور موقت به استان را خواهیم داشت. البته به دنبال این هستیم که ازمزیت ها و توان بخش تعاون نیز برای این موضوع استفاده کنیم.

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد