اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال حمایت از کالای ایرانی

منو

نایب رئیس اتاق مشهد در دیدار با سفیر انگلیس خواستار شد: پیشنهاد میز مشترک خراسان رضوی- لندن

نایب رئیس اتاق مشهد در دیدار با سفیر انگلیس خواستار شد: پیشنهاد میز مشترک خراسان رضوی- لندن
نویسنده خبر : تاریخ بارگذاری : دوشنبه ، 14 اسفند 1396

نایب رئیس اتاق مشهد در دیدار با سفیر انگلیس  خواستار شد:

پیشنهاد میز مشترک خراسان رضوی- لندن

سفیر جدید انگلیس در تهران در دیدار با اعضای هیأت رئیسه اتاق مشهد خواستار تقویت روابط تجاری بر مبنای اعتماد متقابل شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مشهد: نیکلاس هاپتون سفیر جدید انگلستان در تهران، با بیان اینکه توسعه سطح روابط ایران و انگلستان به عنوان دو کشور مهم از اهمیت بسزایی برخوردار است، گفت، روند روابط دو کشور در سال های اخیر رو به توسعه بوده و می توان با فعال کردن ظر فیت های موجود، به این روند شتاب داد.

وی با بیان اینکه در جریان سفرش به مشهد از اماکن متبرکه آستان قدس رضوی بازدید داشته و به شدت تحت تأثیر قرار گرفته، گفت:در این اماکن متبرکه مسلمانان بریتانیایی زیادی را مشاهده کرده است.

وی تاکید کرد:اگر چه روابط دوکشوربه سطح دلخواهی نرسیده است اما فرهنگ ومذهب می تواند این ارتباطات را تقویت کند.

نیکلاس هاپتون با اشاره به اینکه پس از برجام شاهد پیشرفتهای زیادی در روابط اقتصادی بین دو کشور بوده ایم عنوان کرد: حجم مبادلات تجاری دو کشور بعد از برجام نسبت به 2015 به دو برابر و شاید سه برابر افزایش یافته است که دولت بریتانیا مصمم است ضمن حمایت کامل از برجام برای افزایش تجارت در آینده تلاشهای بیشتری به عمل آورد.

وی تاکید کرد:این یک رویداد مهم است و دولت بریتانیا در حمایت از برجام تاکید دارد و برای افزایش تجارت در آینده تلاش می‌کند.

وی در مورد چالش های بانکی بین دو کشور نیز تصریح کرد: تاکنون تضمین های بسیار خوبی داده شده است و ما تلاش می کنیم تا این تضمین‌ها را دنبال کنیم.

وی افزود: ایران نیز تاکنون به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای که در سال گذشته به امضا رسید، کاملا پایبند بوده است.

وی گفت:اما من امیدوارم در آینده اطمینان افزایش می‌یابد و موسسات مالی به گونه‌ای که برجام اجازه می‌دهد، مجدد با ایران وارد تعامل شوند و آن را به یک موفقیت تبدیل می‌کنند.

سفیر انگلیس در تهران همچنین نداشتن اطلاعات از وضعیت بازارهای دو طرف را از ضعف های تجار دو کشور عنوان کرد و گفت: اطلاعات تجار ایرانی و تجار انگلیسی در این مورد و بالعکس بسیار محدود می باشد.

وی با تأکید بر اینکه بخش خصوصی دو کشور می توانند به افزایش تبادلات اقتصادی کمک کنند تأکید کرد: دولتها نیز می توانند با آسان سازی ارتباطات تجاری  از جمله برقراری خطوط هوایی مستقیم به آسان سازی  امور تجاری کمک کنند.

وی تأکید کرد: علیرغم وجود مشکلات بر سر راه تجارت دو کشور توصیه من به بازرگانان این است که بر موانع غلبه کنند ما باید یاد بگیریم با وجود تهدیدهای دیگر کشورها و عدم قطعیت ایجاد شده توسط کشورهای بزرگ در امر برجام بزرگ مبادلات بازرگانی را افزایش دهیم .

وی با ذکر این نکته که ارتباطات تجاری دو کشور در دو سال اخیر دو برابر شده است این مقدار حجم مبادلات را ناکافی عنوان و تأکید کرد: این رقم می تواند افزایش چشمگیرتری داشته باشد.

سفیر انگلیس در تهران در مورد تسهیل در صدور ویزا برای تجار دو طرف گفت: این مشکل در حال حل شدن است و امیدوارم کمک های دو کشور در امر تسهیل سازی صدور ویزا باعث گردش آزادانه تجارت بین دو کشور گردد.

حسین محمودی نایب رئیس اول اتاق مشهد نیز در دیدار با سفیر انگلیس در تهران با اعلام اینکه دو کشور از همه ظرفیت های خود برای توسعه روابط استفاده نکرده اند، افزود: عدم شناخت بازرگانان ما از تجارت این کشور ناشی از کم کاری و هراس تجار انگلیس می باشد.

 و ی گفت:برای حل این مشکل ما می توانیم از حضور بازرگانان و تجار انگلیس در قالب هیأت های تجاری برای شناخت بازارهای استان استفاده کنیم.

وی تأکید کرد: پس از اجرای بر جام با اینکه روابط تجاری کشور ایران با کشورهای اروپایی و انگلیسی بهبود یافته است اما ما همچنان شاهد فشارهای مالی و بانکی از دولت انگلیس بر بازرگانان ایرانی می باشیم.

نایب رئیس اول اتاق مشهد ضمن ارایه پیشنهاد میز مشترک خراسان رضوی و لندن خواهان انجام تسهیلات به بازرگانان و فعالان اقتصادی ایرانی در گرفتن ویزای کشور انگلیس گردید.

عضو هیات رییسه اتاق مشهد نیز در این دیدار با زیارتی خواندن شهر مشهد به دیگر توانمندیهای استان در زمینه های کشاورزی و صنعتی پرداخت و گفت: با وجود توانمندیهای اقتصادی استان متأسفانه شاهد حضور کمرنگ تجار انگلیس در این استان بوده ایم.

محمد رضا توکلی زاده تأکید کرد: استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل های اقتصادی دو کشور و شناسایی نقاط قوت و ضعف می تواند زمینه مناسب برای هم افزایی تجار دو کشور را فراهم کند.

وی خواهان همکاری دو کشور در زمینه صنایع سنگین و سبک گردید و تأکید کرد: علاوه بر آن، یکی از زمینه هایی مورد توجه دو کشور، استفاده از ظرفیت های علمی و دانشگاهی دو کشور می باشد که این همکاری ها می تواند باعث افزایش توسعه روابط علمی  دو کشور گردد.

نائب رئیس اتاق مشهد با تأکید بر عدم حل شدن مشکل پرداخت پول یا باز کردن ال سی توسط بازرگانان ایران به دلیل تحریم خواهان حل این مشکل به منظور ارتقای سطح روابط مالی و بانکی دو کشور گردید

رییس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق مشهد نیز  با عنوان اینکه توسعه گلخانه ای در خراسان رضوی می تواند مدل خوبی برای توسعه سرمایه گذاری باشد حمایت کمیسیون کشاورزی و آب اتاق مشهد را از اجرای مدل های گلخانه ای، محیط زیستی و انرژی های پاک با  این کشور اعلام کرد.

علی شریعتی مقدم با عنوان اینکه در زمینه صادرات محصولات کشاورزی از خراسان رضوی نیاز به خطوط هوایی مستقیم داریم عنوان کرد: در رستوران های لندن از محصولات کشاورزی استان استفاده می شود که حفظ کیفیت این محصولات برای صادرات نیاز به خط هوایی مستقیم بین دو کشور را می طلبد.

وی با عنوان اینکه ظرفیت های زیادی در استان برای همکاری با کشور انگلیس وجود دارد با عنوان اینکه ایران 96 درصد تولید زعفران دنیا را در اختیار دارد تصریح ساخت: ظرفیت های صادرات استان علاوه بر زعفران بسیار متنوع می باشد.

 

 

 

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد