اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال حمایت از کالای ایرانی

منو

در کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی خراسان رضوی مطرح شد: رکودی جدی، دامن‌گیر حوزه گردشگری استان

در کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی خراسان رضوی مطرح شد: رکودی جدی، دامن‌گیر حوزه گردشگری استان
نویسنده خبر : تاریخ بارگذاری : دوشنبه ، 14 اسفند 1396

در کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی خراسان رضوی مطرح شد:

رکودی جدی، دامن‌گیر حوزه گردشگری استان

 

آخرین نشست کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی خراسان رضوی در سال 96 به مروری بر عملکرد این ساختار تخصصی و مشورتی و بررسی وضعیت گردشگری استان از منظر اعضای آن اختصاص داشت.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی، رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان در این جلسه با اشاره به رکود جدی که در سال جاری دامنگیر بخش گردشگری این خطه شده است، گفت: متاسفانه امسال وضعیت حوزه گردشگری مطلوب نبود و همه دست‌اندرکاران این صنعت در مشهد معتقدند که سال خوبی را پشت سر نگذاشتیم.

محمد قانعی از افت فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی و هتل ها و همچنین عدم رزرو کامل خطوط ریلی استان در سال جاری به عنوان نشانه‌هایی از رکود صنعت گردشگری خراسان رضوی، نام برد و اظهار کرد: در بخش اقامت شاهد رشد چشمگیر فضای اقامتی در مشهد هستیم که این مسئله در سال های اخیر بی نظیر بوده است اما مدیریت این روند نیز به همان میزان از اهمیت برخوردار می‌باشد.

وی رشد بالای خانه‌مسافرها را یکی از بزرگترین معضلات بخش اقامتی در حوزه گردشگری دانست و گفت: این موضوع برای شهر مشهد معضلات فراوانی را در پی داشته و باید نگران تبعات آن در آتیه نیز باشیم.

قانعی با بیان اینکه رکود اقتصادی به تنهایی عامل مشکلات و دلیل رکود حوزه گردشگری نبود، افزود: دلایل دیگری همچون نبود همت لازم از سوی مسئولان و نیز عدم هماهنگی سازمان های مرتبط در این حوزه تاثیر بسیاری بر روند موجود داشته است. اداره کل میراث فرهنگی استان امسال تغییرات مداومی را در رده مدیریتی خود شاهد بود، به گونه‌ای که سه مدیرکل در سال جاری برای این اداره منصوب شد و به دلیل این تغییرات مشکلاتی جدی را در حوزه گردشگری شاهد بودیم.

*ضرورت مدیریت روند صدور مجوزها برای احداث مراکز اقامتی در استان

محمدسعید ولی‌زاده نایب رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز تصدیق اظهارات مطرح شده و تبیین مشکلات بخش گردشگری این استان، افزود: بسیاری از ارگان ها و سازمان ها در سال جاری اقدام به تاسیس هتل و هتل آپارتمان کردند و به موازات آن، امور مربوط به دفاتر مسافرتی را نیز برعهده گرفتند و به ترانسفر و برگزاری تور و... پرداختند.

وی گفت: از طرفی در این مدت شاهد شکایات متعددی از دفاتر غیرمجاز یا مراکز اقامتی فاقد مجوز بودیم که تبعات آن قطعا تمامی بدنه گردشگری مشهد و استان را متاثر از خود می سازد. امیدواریم به اتکای تجربیات مدیرکل جدید میراث فرهنگی استان، تحولاتی مطلوب در حوزه گردشگری خراسان رضوی رقم بخورد و بخش اقامتی و دفاتر مسافرتی بیش از این متحمل خسران نشود.

در ادامه مژگان ثابت تیموری، دبیر کمیسیون گردشگری اتاق استان به ارائه گزارش عملکرد این کمیسیون به تفکیک چهار فصل امسال پرداخت که پیگیری مسئله مالیات بر ارزش افزوده حوزه گردشگری و طرح و تصویب آن در شورای گفتگوی استان در تابستان امسال و نیز تمرکز بر موضوع گردشگری سلامت و بوم گردی برای ساختارمند کردن آن در راستای کسب درآمدهای پایدار برای خراسان رضوی، در پاییز امسال، از مهم ترین این اقدامات بودند.

وی اظهار کرد: تاکید ما این است که صدور مجوزها برای احداث اقامتگاه های جدید باید با برنامه ریزی خاصی کنترل شود تا آشفته بازار این بخش سامان بگیرد و در آینده از این بابت دچار مشکل نشویم.

*مشکلی به نام نبود طرح جامع گردشگری

فرید جواهرزاده، مشاور مدیرکل و دبیر کارگروه گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی نیز به حضور مکرمی‌فر در راس مدیریت این مجموعه طی 45 روز گذشته اشاره و بیان کرد: در این مدت شاهد تحولات بسیار خوبی در حوزه های سه گانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بودیم. حضور وی خواسته بخش خصوصی است و وی نیز بر نقش آفرینی بخش خصوصی در روند اخذ تصمیمات در این سه حوزه تاکید دارد.

وی با بیان اینکه در بحث احداث واحدهای اقامتی جدید با مشکلی به نام نبود طرح جامع گردشگری در استان مواجهیم، تصریح کرد: نمی‌توانیم به درستی بگوییم اکنون چه تعداد واحد اقامتی در مشهد مورد نیاز است اما برای بهبود وضعیت گردشگری استان پیگیری زیادی انجام دادیم و اکنون طرح جامع گردشگری کل کشور در حال تدوین است و بدین ترتیب برای هر استان برنامه اجرایی مجزایی ابلاغ خواهد شد.

جواهرزاده با تاکید بر اینکه نگاه اداره کل میراث فرهنگی به موضوع گردشگری در مشهد نگاهی تخصصی است، تصریح کرد: به طور مثال در حوزه گردشگری سلامت اتفاقات خوبی می‌تواند رخ دهد که در این زمینه پیگیر امور هستیم.

وی از همکاری و تصمیم اعضای شورای اسلامی شهر مشهد در موضوع توس و توافق با سرمایه گذار برای ارتقای ظرفیت‌های این منطقه که به تحولاتی مثبت در این شهر تاریخی خواهد انجامید، خبر داد.

دبیر کارگروه گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان اینکه براساس برنامه ششم توسعه ایجاد تشکلی رسمی در قالب واحدهای اقامتی امری ضروری است، گفت: به زودی شاهد راه اندازی تشکل رسمی واحدهای اقامتی در حوزه هتل ها در استان خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: نگاه ما به گردشگری از منظر فنی و تخصصی است و معتقدیم در حوزه گردشگری سلامت نیز اتفاقات خوبی در استان رقم خواهد خورد و پیگیر این بخش هستیم.

گفتنی است؛ پیش از این مقرر شده بود که جلسه کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان با حضور مکرمی‌فر، مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی برگزار شود اما به دلیل کسالت وی، جلسه با حضور نماینده این اداره کل برگزار شد.

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد