اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال حمایت از کالای ایرانی

منو

قصد اتاق بازرگانی کمک به نهادهای مرجع در حوزه شناسایی و پرورش استعدادهای کارآفرینی است

قصد اتاق بازرگانی کمک به نهادهای مرجع در حوزه شناسایی و پرورش استعدادهای کارآفرینی است
نویسنده خبر : تاریخ بارگذاری : دوشنبه ، 14 اسفند 1396

 

 

در حاشیه پنجمین همایش توسعه پایدار با رویکرد بهبود محیط کسب‌وکار و هم‌زمان با تجلیل از دانش آموزان برتر شرکت‌کننده در مسابقه انشاء با موضوع "برای کسب‌وکار آینده خود چه برنامه ی دارید" خبرنگار ما گفت و گوی با آقایان رشیدی سرپرست مرکز آموزش اتاق بازرگانی خراسان رضوی و دکتر رضا صابری تولایی، معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش‌وپرورش خراسان رضوی  داشته است که می خوانیم:

رشیدی گفت: هدف ما در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی، آموزش و توانمندسازی فعالان اقتصادی و ارائه آموزش‌های موردنیاز کنونی و آنچه را که در آینده کسب‌وکار خود نیاز خواهند داشت، می‌باشد.

رئیس مرکز آموزش اتاق بازرگانی خراسان رضوی افزود: منتهی یک سری از آموزش‌های پیش‌نیاز فعال اقتصادی شدن است که بر اساس خط‌مشی‌های مدنظر اتاق بازرگانی، سعی کردیم وارد این آموزش‌ها شویم. آموزش‌های که لازم است تا یک نفر یا گروه فعالیت کارآفرینی خود را آغاز کنند. ما می‌توانیم دوره‌های آموزشی علاوه بر کارآفرینان ، برای افرادی که استعداد کارآفرینی یا هدف کارآفرین شدن دارند، نیز طراحی کنیم.

 وی در ادامه از تصمیم اتاق برای حمایت از نهادهای مرجع و ذیصلاح در حوزه دانشجویی و دانش‌آموزی در راستای همکاری مشاوره‌ای در خصوص تدوین و اجرای برنامه‌های آموزشی در حوزه کسب‌وکار اشاره کرد و گفت: قصد ما کمک به این نهادها در حوزه شناسایی و پرورش استعدادهای کارآفرینی می‌باشد.

رشیدی پیرامون موضوع انشا ارائه‌شده گفت: یکی از بحث‌های که مطرح‌شده شناسایی استعدادهای کارآفرینی بود و ما می‌خواستیم بدانیم که نسل آینده کارآفرینان، امروز چه ایده‌هایی برای کسب‌وکار خود دارند و چگونه فکر می‌کنند. به نظر ما شاید ابتدایی‌ترین حالت ممکن برای این امر، ارائه موضوع انشا درزمینهٔ کسب‌وکار بود و خواستیم ببینیم آیا می‌توانیم با این روش با جامعه مخاطب خود ارتباط برقرار و استعدادهای نیازمند آموزش‌وپرورش را درزمینهٔ کسب‌وکار شناسایی کنیم.

 وی افزود: در همین راستا با کمک آموزش‌وپرورش، اولین فراخوان انشای دانش‌آموزی با موضوع برای کسب‌وکارهای خود چه برنامه‌ای دارید اطلاع‌رسانی شد که خوشبختانه در مدت خیلی کوتاه تعداد بسیار زیادی انشا به دست ما رسید. پس از بررسی و ارزیابی با نگرش کارآفرینی 100 انشاء که از طریق آموزش‌وپرورش و یا مستقیم به دست ما رسیده بود حائز شرایط ایده پروری، نوآوری و کارآفرینی تشخیص داده شدند و از این بین حدود 10 انشاء به‌عنوان انشاء برتر انتخاب که در پنجمین همایش توسعه پایدار موردتقدیر قرار گرفتند.

 رئیس مرکز آموزش اتاق بازرگانی خراسان رضوی برداشت خود از ایده‌ها و انشاهای دانش‌آموزی را چنین بیان کرد: هدف ما این بود ببینیم چه کسانی به آینده کسب‌وکار خود فراتر از یک شغل نگاه می‌کنند متأسفانه سهم کسانی که این تفاوت را احساس کردند کم بود و هنوز مشابه 20-25 سال پیش عمده دانش آموزان ما کسب‌وکار را با عنوان شغل آینده می‌نگرند و این نیازمند این است که به مراجعی که هدفشان آموزش جوانان و نوجوانان است کمک کنیم تا در صد بالاتری از زمان آموزش را به ایده‌های کارآفرینی در سال‌های آینده اختصاص دهند.

 

آماده استفاده از ظرفیت‌های اتاق بازرگانی برای فعال کردن هنرستان‌های فنی حرفه‌ای و کاردانش هستیم

دکتر رضا صابری تولایی، معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش‌وپرورش خراسان رضوی نیز در حاشیه همین همایش و تجلیل از دانش آموزان برتر در پاسخ به سؤال خبرنگار ما پیرامون برنامه‌های آموزش‌وپرورش برای شناسایی و پرورش استعدادهای دانش آموزان در زمینه کسب‌وکار و کارآفرینی گفت: بر اساس برنامه پنج‌ساله ششم آموزش‌وپرورش باید بستری را فراهم کنند تا ۵۰ درصد از دانش آموزان به سمت رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش هدایت شود. متأسفانه در سال‌های اخیر ورود به رشته‌های نظری به‌ویژه رشته علوم تجربی بسیار بالا بوده است به‌طوری‌که در کنکور سال گذشته از تعداد ۹۳۰ هزار نفر شرکت‌کننده برای ورود به دانشگاه بیش از ۵۸۰ هزار نفر داوطلب از رشته‌های علوم‌تجربی بودند.

وی افزود: ما در آموزش‌وپرورش در سال‌های اخیر به‌جای توجه به مدرک‌گرایی به سمت مهارت گرایی و توسعه کار و کارآفرینی حرکت کرده‌ایم و برای اولین بار در خراسان رضوی، مرکزی را به‌عنوان "مرکز رشد کارآفرینی " تأسیس‌شده است که دانش آموزان فارغ‌التحصیل هنرستان و مراکز فنی حرفه‌ای به این مراکز معرفی می‌شوند تا آن حلقه مفقوده بین فارغ‌التحصیلان آموزش‌وپرورش و بازار کار را یافته و ارتباط برقرار شود.

دکتر رضا صابری در ادامه با بیان اینکه طرحی دیگر به نام "طرح شهاب " در آموزش‌وپرورش طراحی شده است، افزود: این طرح یعنی شناسایی هدایت و رهبری دانش آموزان مستعد، که پس از شناسایی با برنامه‌های مختلف پیش‌بینی‌شده این استعدادها هدایت تحصیلی می‌شود تا بتوانند بستر ورودشان را به حوزه کسب‌وکار به‌ویژه رشته‌های مهارتی که تأثیر مهمی در توسعه پایدار جامعه دارند، را فراهم شود.

وی پیرامون تعامل و همکاری با اتاق بازرگانی گفت: من واقعاً خوشحالم که امسال در پنجمین همایش توسعه پایدار با رویکرد بهبود محیط کسب‌وکار، تعامل خوبی با اتاق بازرگانی استان داشتیم و با ارائه موضوع انشا با عنوان " برای کسب‌وکار آینده خود برنامه دارید " این همکاری آغاز شده است و با همکاری اتاق بازرگانی درصدد هستیم از ظرفیت‌های آموزش‌وپرورش و اتاق بازرگانی به‌ویژه برای فعال کردن هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش استفاده کنیم.

وی در انتها با اعلام آمادگی آموزش‌وپرورش برای هرگونه همکاری با اتاق بازرگانی اظهار امیدواری کرد تا این بستر فراهم شود تا پیوند بین آموزش‌وپرورش و حوزه کسب‌وکار تولیدی، صنعتی، کشاورزی و بازرگانی برقرار شود.

 

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد