اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال حمایت از کالای ایرانی

منو

ضرورت تدوین گزارشی جامع از ظرفیت‌های معدنی استان برای جذب سرمایه‌گذاران

ضرورت تدوین گزارشی جامع از ظرفیت‌های معدنی استان برای جذب سرمایه‌گذاران
نویسنده خبر : تاریخ بارگذاری : شنبه ، 12 اسفند 1396

در کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی خراسان رضوی مطرح شد:

ضرورت تدوین گزارشی جامع از ظرفیت‌های معدنی استان برای جذب سرمایه‌گذاران

در ابتدای جلسه نایب رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی خراسان رضوی، ضمن عرض خیرمقدم و خوشامدگویی به حضار در جلسه و همچنین عرض تسلیت به مناسبت درگذشت مرحوم حاج طاهرعلی حسن‌زاده از اعضای محترم کمیسیون به برگزاری همایش مشترک ایران و افغانستان به همت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی که در 19 اسفندماه جاری برگزار خواهد شد اشاره و افزود: بخش عمده شرکت‌کنندگان در این نشست فعالان حوزه سنگ های ساختمانی هستند، حال از بنگاه های اقتصادی این حوزه تقاضا می شود در این همایش برای هم افزایی هر چه بیشتر حضور بهم رسانند.

* احیای 500 معدن غیرفعال کشور و فرصتی برای معادن غیرفعال خراسان رضوی

نکاحی به تفاهم نامه خانه معدن ایران برای احیای 500 معدن غیر فعال و اختصاص بودجه برای این امر اشاره کرد و گفت: یکی از اولویت های خانه معدن استان،  شناسایی معادن غیر فعال استان و در صورت امکان تخصیص بودجه جهت فعال‌سازی این‌گونه معادن باشد، چرا که در صورت احیای معادن غیر فعال استان، این مهم تاثیر زیادی بر اقتصاد استان خواهد داشت.

وی با بیان اینکه معادن مذکور به مرحله بهره برداری رسیده اند اما غیرفعال هستند، افزود: بنا به اظهارات مسئولین بخش معدن سازمان صنعت، معدن و تجارت قریب به 500 محدوده بلاتکلیف بوده که تعیین تکلیف شده و احتمالا بسیاری از معادن پس از آغاز سال جدید به مزایده گذاشته و واگذار می‌شوند.

نکاحی ادامه داد: علاوه بر این سازمان نظام مهندسی معدن تفاهم نامه ای با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با هدف ترویج گردشگری معدنی منعقد کرده که این سازمان متولی این مهم است، از این رو برگزاری چند جلسه با حضور تشکل‌های معدنی استان در این خصوص می تواند راهگشا باشد و به تامین ظرفیت های جدید بیانجامد.

نایب رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: تدوین گزارش جامعی از وضعیت موجود تمامی معادن استان به منظور جذب سرمایه گذار خارجی  و تدوین آن در چهارچوب یک شاکله منسجم و متقن بیش از هر زمان دیگری ضروری می‌نماید.

به گزارش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ حسین نکاحی که در جمع اعضای این کمیسیون سخن می‌گفت، با اشاره به ظرفیت‌های معدنی این خطه، بر اهمیت جذب سرمایه برای بهره‌برداری صحیح از آن‌ها و تکمیل زنجیره ارزش معادن استان تاکید کرد و گفت:متاسفانه هنوز برنامه فرصت های سرمایه گذاری معدنی استان مدون نشده است و برای جذب همان تعداد انگشت شمار از سرمایه گذاران خارجی، برنامه جامعی وجود ندارد. بر همین اساس از متولیان خانه صنعت و معدن خواسته‌ایم تا گزارش جامعی از وضعیت تمامی معادن استان به اتکای آمارهای موجود تهیه و ارائه کنند.

وی با بیان اینکه بخش دولتی براساس مجوزهای صادر شده آمار معادن فعال را ارائه می کند، یادآور شد: این در حالی است که پروانه بهره برداری تعدادی از معادن متوقف شده اما این معادن در آمارها محاسبه می شوند. به طور مثال دولت معادنی را فعال می داند که حقوق دولتی بدهد و یا گازوئیل بگیرند. شیوه محاسبه غلط است و واقعیت چیز دیگریست.

نکاحی با تاکید بر اینکه بسیاری از معادن ثبت شده در مناطق محروم استان غیر فعال هستند، عنوان کرد: معدنکار هزینه‌های بازسازی محیط‌زیست بعد از فعالیت معدنی را در همان مراحل صدور مجوز در قالب حقوق دولتی پرداخت می‌کند، این در حالی‌ست که بخش دولتی در قالب تعهدنامه محضری، معدن کار را به احیا و بازسازی محیط‌زیست موظف می‌کند که این مسئله تخلف محرزی است.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان خراسان رضوی  با بیان اینکه بعید است با توجه به مشکلات مالی فعلی، دولت بتواند برای تشکیل کمیته عارضه یابی در بخش معادن بودجه ای تخصیص دهد، یادآور شد: متاسفانه به زعم بسیاری از دوستان، تشکیل کمیته عارضه یابی اگر صرفا گزارش عددسازی باشد، تحقق آن نیز دور باطلی خواهد بود که بازخوردی نخواهد داشت.

*عملکرد کمیته تسهیل و رفع موانع معدنکاری

در بخش دیگری از نشست؛ فضل ا... احتشام نیا ؛ نائب رئیس خانه معدن استان در سخنانی گفت: ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در تاریخ 21 اردیبهشت ماه سال 94 با ابلاغ آیین نامه رئیس جمهور به مجلس شورای اسلامی و تصویب هیات وزیران با هدف حل و فصل موانع فراروی واحدهای تولیدی تشکیل شد.

وی یادآور شد: وظایف این کارگروه عبارت است از بررسی علل رکود یا توقف واحدهای تولیدی و هماهنگی برای رفع مشکل، بررسی و پیگیری رفع موانع مربوط به اشتغال با هماهنگی سازمان های مرتبط از جمله سازمان تامین اجتماعی،  بررسی و ارائه راهکار در خصوص اختلافات و مشکلات اجتماعی نیروی کار، بررسی اختلافات واحدهای تولیدی با دستگاه های اجرایی استان از جمله سازمان امور مالیاتی و ارائه راهکارهای مناسب، کمک به تسهیل و راه اندازی طرح های نیمه تمام تولیدی، حمایت و کمک به توسعه صادرات محصولات تولیدی استان و...

احتشام نیا با بیان اینکه ریاست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به عنوان دبیر، نسخه ای از تصمیمات کارگروه را به وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و تعاون و کار و رفاه اجتماعی ارسال می کند، یادآور شد: تصمیمات کارگروه در حدود اختیارات قانونی دستگاه عضو و با رعایت قوانین و مقررات، لازم الاجراست.

وی با تاکید بر اینکه استانداری به عنوان متولی این سازمان باید تشکیل کارگروه عارضه یابی را مورد لحاظ قرار دهد، افزود: مشکل اساسی بسیاری از واحدهای معدنی در نوع عملکرد و فعالیت شان است، چنان که ماشین آلات آنان قدیمی است و تولید و بهره وری شان بسیار پایین می باشد. حال نکته اصلی تسلسل و دور باطل در این حوزه است که همین مسئله تشکیل کمیته عارضه یابی را بیش از پیش ضروری ساخته است.

در ادامه، سید رضا ابراهیمی؛ مدیرعامل بهسنگ با انتقاد از عملکرد ستاد تسهیل و رفع موانع تولید تصریح کرد: قوانین، بخش نامه ها، آیین نامه ها، متمم ها، استفساریه ها و پیوست ها در بسیاری از موارد متعارض هستند و در تناقض باهم قرار می گیرند. در واقع هدف از تشکیل این ستاد حل و مرتفع کردن این موانع است.

وی عنوان کرد: از آن جا که نتوانستیم از پنجره واحد نتیجه مطلوبی کسب کنیم، نسبت به آن بی توجه شدیم، این در حالی است که ستاد تسهیل و رفع موانع تولید نیز تاکنون عملکرد قابل قبولی در این زمینه نداشته است.

*ضرورت تشکیل مرکزی علمی و تخصصی در حوزه سنگ های ساختمانی

در پایان علی معصومی، نایب رئیس گروه تخصصی سازمان نظام مهندسی معدن استان با اشاره به اینکه متاسفانه مراکز دانشگاهی وآکادمیک به دلیل عدم آشنایی کافی با بخش معدن به این مهم آن طور که باید و شاید نمی پردازند، خاطرنشان کرد: 22درصد از معادن کشور در حوزه سنگ ساختمانی هستند. ایران از لحاظ ذخیره در رتبه نخست و یا دوم قرار دارد. از لحاظ تولید نیز هفتمین و از لحاظ صادرات در رده  12 الی 13 قرار دارد که در بسیاری از موارد تنزل رتبه را شاهد بودیم،  این مسائل حاکی از عدم توجه صحیح به ذخایر سنگی  است. این در حالی است که کشور ترکیه با تاسیس مراکز علمی و تصویب یکسری از قوانین زمینه سهولت فعالیت را در این عرصه فراهم ساخته است.

وی عنوان کرد: بر همین اساس انجمن سنگ بر آن شدکه مرکزی علمی و تخصصی در تهران تاسیس کند که در جلسات اولیه آن سازمان ایمیدور، دانشگاه تهران و انجمن سنگ وارد کار شدند تا یکسری از منابع مورد نیاز تامین شود و دانشگاهیان، صاحبان تجربه، معدنکاران، فعالان بازرگانی این حوزه با همکاری یکدیگر موانع این بخش را شناسایی و برای آن چاره اندیشی کنند.

نایب رئیس گروه تخصصی سازمان نظام مهندسی معدن استان ادامه داد:  اگر چه استان خراسان در عنوان دارای 170 معدن سنگ است، اما همان 40 الی 50 درصد واحدهای این بخش با ظرفیت 40 درصد فعالیت دارند. همچنین علی رغم اینکه این خطه در عنوان، از لحاظ سنگ ساختمانی نخستین استان محسوب می شود اما از لحاظ فرآوری در این حوزه حرفی برای گفتن ندارد.

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد