اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال حمایت از کالای ایرانی

منو

رئیس اتاق ایران در اختتامیه همایش «توسعه پایدار با رویکرد بهبود محیط کسب و کار» : اگر به دنبال توسعه پایدار هستیم، بخش سیاست باید بدهی خود را با بخش اقتصاد تسویه کند

رئیس اتاق ایران در اختتامیه همایش «توسعه پایدار با رویکرد بهبود محیط کسب و کار» : اگر به دنبال توسعه پایدار هستیم، بخش سیاست باید بدهی خود را با بخش اقتصاد تسویه کند
نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : پنج شنبه ، 10 اسفند 1396

رئیس اتاق ایران در اختتامیه همایش «توسعه پایدار با رویکرد بهبود محیط کسب و کار» :

اگر به دنبال توسعه پایدار هستیم، بخش سیاست باید بدهی خود را

با بخش اقتصاد تسویه کند

 

 

رئیس اتاق  ایران با انتقاد از فقدان یک استراتژی کلان و محکم در عرصه اقتصاد کشور گفت: این مفهوم در حال حاضر در کشور ما مغفول و گم است. بحث های زیادی در موضوعات مختلف نظیر نرخ تسهیلات و مالیات ابرازی و... در می گیرد اما همه این ها ابزارهای توسعه اقتصاد هستند و آن هدف و رویکرد اصلی‌ست که ناپیداست. 

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ غلامحسین شافعی که در مراسم اختتامیه پنجمین همایش توسعه پایدار با رویکرد بهبود محیط کسب و کار سخن می گفت، متذکر شد: امیدواریم، بر خلاف رسم معمول که زبان های گویا و توانا بسیار زیاد و گوش‌های شنوا بسیار اندک هستند، شاهد باشیم که برای حل مشکلات، گوش ها تیزتر می شوند و متقابلا از گفتن ها کاسته می شود.

وی گوشه‌چشمی داشت به عنوان این همایش که بر محور «توسعه پایدار» با رویکرد بهبود محیط کسب  و خاطر نشان کرد: در مسیر اصلاح گری باید به مفهوم «توسعه پایدار» توجه ویژه ای داشته باشیم و آن را تعریف و تبیین نماییم چون بسیاری از مسائلی که در حوزه اقتصاد با آن در ارتباطیم، از ضعف ما در تعریف این مفهوم و ابعاد آن نشات می گیرد. در حال حاضر مسائل بسیاری در مجلس و دولت مطرح هستند که نمی توانند به عنوان اهداف اصلی اقتصادی در این حوزه مدنظر قرار گیرند و به بیان بهتر ابزار توسعه به شمار می آیند نه خود آن. کمبود جدی ما یک استراتژی استوار و کلان است تا از همین ابزارها برای تحقق آن بهره بگیریم.

شافعی اذعان کرد: در کشور ما اغلب، بحران ها بروز می کنند چون به عادت معهود از قافله عقب مانده ایم. نتیجه آن می شود که کارد به استخوان می رسد و بعد به دنبال درمانش می گردیم. اگر این رویکرد و رویه ما تغییر نکند، همیشه با همین وضع روبه رو خواهیم بود.

وی ادامه داد: یکی از دوستان دولتی ما در سخنرانی خود عنوان کرد که رتبه ایران در گزارش بهبود محیط کسب و کار بانک جهانی دچار تنزل شد چون دیگران از ما سریع تر در جهت اصلاح گام برداشتند اما سوال اینجاست که آیا نمی شود ما نیز بر سرعتمان بیافزاییم و از آن ها پیشی بگیریم و تقصیر را متوجه حرکت سریع تر آن ها ندانیم؟

وی یادآور شد:رویه ما این شده که منتظر بمانیم تا یک چالش به مرز بحران برسد و بعد در پی چاره جویی برآییم. پس همیشه از قافله عقب می مانیم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: اگر امروز، موضوع بهبود محیط کسب و کار به مهم ترین مسئله در حوزه اقتصادی کشورمان بدل شود و آن را در راس توجهاتمان قرار دهیم، هم نگاه بیرون به ما تغییر می کند و هم تحول در سرمایه گذاری خارجی و داخلی رقم می خورد.

شافعی خاطر نشان کرد: امروز شرایط حاکم بر محیط کسب و کار به گونه ای است که بسیاری از کارآفرینان ما در اصطلاح از کرده خود پشیمانند. به واقع اگر این روند ادامه پیدا کند، باید نگران آن باشیم که در آینده، کشور ما با کدام رشد اقتصادی یا با چه سرمایه گذاری اداره خواهد شد؟ بسیاری از کارآفرینان ما در صبر و انتظار برای تحول به سر می برند و این انتظار نمی تواند طولانی شود.

وی تاکید کرد: بهبود فضای کسب و کار، به مثابه آن است که در امر اقتصادی، بهترین بذر اصلاح شده را برای کاشت به‌کار ببریم و بهترین افراد برای مدیریت و پرورش آن مورد استفاده قرار گیرند. اما متقابلا اگر این بذر را در شوره زار بریزید، نتیجه ای حاصل نمی آید. 

وی به انتقادات مطرح شده در خصوص انفعال بخش خصوصی اشاره و عنوان کرد: قانون می گوید که باید برای تصویب هر سیاست نظر فعالان اقتصادی اخذ شود اما به واقع  چند درصد موارد، این پرسشگری و نظرخواهی از سوی دستگاه ها و ساختارهای اجرایی و قانون گذاری انجام می گیرد و حتی در مواردی که بخش خصوصی نیز خود اقدام به اعلام دیدگاه هایش می کند، تا چه میزان به آن توجه می شود؟ اگر شما همان قانونی که در این رابطه وجود دارد را رعایت کنید، گره مشکلات زیادی گشوده خواهد شد. 

شافعی به موضوع ممنوع‌الخروجی فعالان اقتصادی اشاره کرد و گفت: گاهی شاهدیم، قوانینی که برای شرایط خاص مصوب شده اند، به رغم از بین رفتن مصادیق و شرایط مربوط به آن، همچنان اجرا می شوند. در موضوع ممنوع الخروجی نیز با همین بحث مواجهیم. مضاف بر آنکه بارها گفته ایم که این یک مقوله مرتبط با حقوق شهروندی بوده و تنها دادگاه صالحه می تواند حکم به ممنوع الخروجی بدهد. 

رئیس اتاق بازرگانی ایران این نکته را متذکر شد که؛« در طول سال های گذشته، همواره بخش اقتصاد به عرصه سیاست این کشور یارانه داده است و امروز نوبت آن است که عرصه سیاست به اقتصاد  یارانه بدهد. اگر به دنبال توسعه پایداریم، بخش سیاست و سیاستگذاری ما باید بدهی خود را با بخش اقتصاد تسویه کند.»

گالری تصویری

مراسم پنجمین همایش

توسعه پایدار با رویکرد بهبود محیط کسب و کار

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد