اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال حمایت از کالای ایرانی

منو

با این شکل اجرای قوانین خیلی امیدواری به توسعه تولید و بهبود فضای کسب‌وکار نخواهد بود

با این شکل اجرای قوانین خیلی امیدواری به توسعه تولید و بهبود فضای کسب‌وکار نخواهد بود
نویسنده خبر : تاریخ بارگذاری : پنج شنبه ، 10 اسفند 1396

دکتر مرتضی الله داد معاون اقتصادی اتاق ایران:

با این شکل اجرای قوانین خیلی امیدواری به توسعه تولید و بهبود فضای کسب‌وکار نخواهد بود

 

دکتر مرتضی الله داد معاون اقتصادی اتاق ایران در گفتگو با خبرنگار اتاق مشهد در حاشیه پنجمین همایش توسعه پایدار با رویکرد بهبود محیط کسب‌وکار پیرامون دلایل عدم اجرای کامل قانون بهبود فضای کسب‌وکار گفت:  بنظر می رسد دولت خیلی این قانون را جدی نگرفته و مجلس نیز آن‌طور که شایسته بود نظارت بر اجرای  آن نداشته است  . به‌طورکلی این قانون به‌خوبی اجرانشده است.

وی در ادامه با بیان اینکه یکی از بندهای مهم این قانون به‌خصوص برای اتاق بازرگانی، ماده 11 آ ن یعنی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی می‌باشد، یادآورشد: تا سال ۹۵ شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی اساسا در قالب یک شورای مشورتی بود که دولت در اجرای تصمیمات و مصوبات آن اجباری نداشت که این‌یکی از ضعف‌های بزرگ این قانون بود ولی با دائمی شدن آن ، مقرر شد که مصوبات شورا باید در ۳۰ روز در دستور کار دولت قرار گیرد که این حرکت خوبی در راستای بهبود فضای کسب و کار بود.

معاون اقتصادی اتاق ایران در ادامه افزود: ترکیب شورای گفت‌وگو خیلی زیبا چیده شده است ولی به دلیل اینکه باید تعداد زیادی از وزرا، مسئولین، نمایندگان مجلس و قوه قضاییه در آن شرکت کنند و جمع‌کردن این تعداد افراد در این شورا که بعد از هیئت دولت به‌عنوان بزرگ‌ترین وادی تصمیم‌گیری اقتصادی کشورمحسوب می شود بسیار مشکل است، ترکیب این شورا  باید اصلاح شود.

 وی با بیان اینکه اتاق باید شورای گفت‌وگو را جدی بگیرد و ارتباطش را با دولت حفظ و از او نسبت به مصوبات شورا پاسخ بخواهد، خاطرنشان ساخت: دو مسئله‌ی که اکثراً در شورای گفت وگو مطرح می‌شود مسائل مربوط به تأمین اجتماعی و مالیات بر ارزش‌افزوده است که دولت هنوز پاسخی نداده  است . دولت با توجه به کاهش درآمدهای نفتی می‌خواهد کسری درآمدهای خود را با افزایش مالیات جبران کند درصورتی‌که در ادبیات اقتصادی جهان همواره زمانی که رکود می‌شود تخفیف مالیاتی می‌دهند؛ باید در اینجا تاکید کنم با این شکل اجرای قوانین خیلی امیدواری به توسعه تولید و بهبود فضای کسب‌وکار نخواهد بود.

دکتر اله داد پیرامون نحوه استفاده مناسب از خروجی‌های این همایش گفت: به نظر من خروجی این همایش و نتیجه‌گیری اساتید مستقل باید به‌صورت سیاست‌های کاربردی در شورای گفت‌وگو مطرح و برای اجرایی شدن آن‌ها در یک بازه زمانی مناسب از دولت پیگیری شود.

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد