اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال حمایت از کالای ایرانی

منو

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران: پیشنهاد ایجاد ساختاری فراقوه‌ای برای گره‌گشایی از مشکلات اقتصادی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران: پیشنهاد ایجاد ساختاری فراقوه‌ای برای گره‌گشایی از مشکلات اقتصادی
نویسنده خبر : تاریخ بارگذاری : پنج شنبه ، 28 دي 1396

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران:

پیشنهاد ایجاد ساختاری فراقوه‌ای برای گره‌گشایی از مشکلات اقتصادی

 

روزنامه خراسان -رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، از طرح پیشنهادی مبنی بر ایجاد ساختاری فراقوه‌ای در کشور به منظور گره‌گشایی از مشکلات اقتصادی ایران خبر داد و گفت: این نهاد و شورای فراقوه‌ای به مثابه آن چه شورای امنیت در حوزه سیاست و امنیت ملی کشور عمل می کند، در حوزه‌های اقتصادی، پیگیر مشکلات و نیازهای اساسی خواهد بود و خارج از چارچوب‌های بوروکراتیک در این باره تصمیم‌گیری خواهد کرد و مصوبات آن لازم الاجرا تلقی می‌شود.
به گزارش خراسان رضوی؛ غلامحسین شافعی روز گذشته در نشستی خبری،  به یکی از مهم‌ترین پیشنهادهای پارلمان بخش خصوصی برای حل مشکلات اقتصادی اشاره کرد و گفت: این ساختار فراقوه‌ای، نهایتا برای بازه زمانی 10 تا 15سال به اتکای ماده 110 قانون اساسی، پیگیر تحولات اقتصادی خواهد بود.
وی با انتقاد از رویکردهای جزیره‌ای و منفصل در اقتصاد کشورمان، این جنس نگاه‌ها و رویه‌ها را عامل مشکلات اقتصادی امروز ایران برشمرد و متذکر شد: حتی گاهی شاهدیم، ساختارهای تصمیم گیر و تصمیم ساز در کشور مقابل هم قرار می گیرند و این جنس رویکردها باعث شده تا اغلب تصمیم های اساسی برای اقتصاد ایران، ضریب کافی پیدا نکنند.
صنایع کوچک و متوسط فراوانی در کشور متولد و بی مادر رها شده است
شافعی در ادامه به صدور مجوز و ایجاد صدها بنگاه تولیدی مشابه و همسو اشاره کرد که صرفه اقتصادی ایجاد نمی‌کنند و با توجه به سطح تقاضا و ظرفیت بازار، اتلاف منابع به شمار می‌آیند.
وی افزود: برای نمونه در حوزه صنعت خودرو، هم اکنون 49پروانه صادر شده است و 32مرکز جدید نیز در حال ساخت هستند که مجموع این واحدهای تولیدی به عدد 81 می‌رسد. این همه در حالی است که آلمان تنها 12کارخانه خودروسازی ، آمریکا 29 عدد و اسپانیا نیز 10 کارخانه دارد. تعداد این کارخانه ها در ژاپن 11 مورد ، فرانسه 8 و کره و ایتالیا، هر کدام 5مورد است.
وی با بیان این توضیحات تاکید کرد: صنایع کوچک و متوسط فراوانی در کشور متولد و بی مادر  رها شده است.
بیش از آن که کمبود منابع آبی داشته باشیم، کمبود مدیریت داریم
شافعی با تأکید بر‌ این جمله که مردم باید با درخت‌های شهر خود عکس یادگاری بگیرند، تصریح کرد: مشکل آب در برخی استان‌های کشور بسیار جدی است و بیش از آن که کمبود منابع آبی داشته باشیم، کمبود مدیریت داریم و برای بهبود وضعیت باید روش‌های جدید آبیاری را به کار بگیریم.
رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به این که میزان زمین‌های تجهیز شده برای کشاورزی در کشور 9 میلیون و 600 هزار هکتار است، خاطرنشان کرد: در ازای این میزان زمین کشاورزی آبی، 6 میلیارد و 400 میلیون دلار ارزش افزوده از طریق صادرات نصیب کشور می‌شود ، این در حالی است که میزان زمین‌های آبی در ترکیه پنج میلیون و 250 هزار هکتار بوده که این میزان 16 میلیارد و 600 میلیون دلار ارزش افزوده را نصیب این کشور می‌کند.
 وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره لایحه بودجه سال 97 گفت: باید از مجلس شورای اسلامی تشکر کنیم که یک کرسی در کمیسیون تلفیق به نماینده اتاق بازرگانی اختصاص داده‌اند تا بخش خصوصی از بخش‌های مختلف این لایحه آگاه شود و باید گفت این لایحه نقاط قوت و ضعف دارد که از نظر تدوین نسبت به چند سال پیش، چند قدم به جلو برداشته است.
شافعی خاطرنشان کرد: یکی از ایرادهای اساسی که بر نظام بودجه‌ریزی کشور وارد است، این است که اول خرج را محاسبه می کنند و بعد برای آن به دنبال درآمد می‌گردند، این در حالی است که باید برعکس این باشد و ما همچنان شاهدیم که مانند سال‌های گذشته، تناسب بودجه‌ای بین بخش جاری و عمرانی وجود ندارد. وی به تحقق اندک بودجه های عمرانی هم انتقاد کرد و گفت: در سال‌های گذشته  حدود 98 درصد بودجه‌های جاری محقق شده اما میزان تحقق بودجه عمرانی در خوش بینانه‌ترین حالت، 60 درصد بوده است.
رئیس اتاق بازرگانی ایران بیان کرد: انتشار اوراق مشارکت تا این اندازه بسیار اشتباه بوده و مورد انتقاد بخش خصوصی است چراکه این موضوع، عرصه را برای حضور بخش خصوصی در عرصه سرمایه‌گذاری تنگ و نظام مالی را با اشکال مواجه می کند و دولت را در آینده بیش از این میزان بدهکار می‌کند.
شافعی تصریح کرد: درباره یکسان‌سازی نرخ ارز هم راهکاری در لایحه بودجه سال 97 دیده نشده است و اگر این اقدام انجام نشود، این نگرانی وجود دارد که راه برای سوء استفاده و فساد باز شود.
وی فاینانس‌های در نظر گرفته شده در لایحه بودجه سال97 را یکی از موارد دارای اختلاف نظر بین دولت و بخش خصوصی دانست و تأکید کرد: در این زمینه ، دولت باید در ابتدا بنا را بر سرمایه‌گذاری‌های خارجی بگذارد و سپس فاینانس گرفته شده را در اختیار بخش خصوصی قرار دهد چراکه در اختیار دولت قرار دادن این مبالغ، ممکن است میزان بدهی را افزایش دهد.
شافعی در پاسخ به سوال دیگری درباره سوء استفاده از کارت های بازرگانی گفت:از چند سال پیش به این طرف، برای صدور کارت های بازرگانی محدودیت هایی پیش بینی شد که زمینه سوءاستفاده از این کارت ها را کاهش داد با این حال هم در سازمان توسعه تجارت و اتاق بازرگانی، این موضوع در دست بررسی است و هم به تازگی کمیته مشترکی بین اتاق بازرگانی ایران و سازمان بازرسی کل کشور تشکیل شده تا بتوانیم زمینه کمترین سوء استفاده های احتمالی را نیز حذف کنیم .
وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره تغییرات عجیب رتبه محیط کسب و کار استان در ارزیابی دوم اتاق ایران در مقایسه با ارزیابی اول نیز گفت :فاصله برخی رتبه ها در این ارزیابی کمتر از نیم امتیاز است، با این حال برای تدقیق ارزیابی ها، مقرر شده تا در دوره های بعدی به جای ارسال پرسشنامه ها، افرادی متخصص و مطلع برای ارزیابی وضعیت فضای کسب و کار مراجعه کنند .

 

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد