اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال حمایت از کالای ایرانی

منو

رئیس اتاق بازرگانی ایران:چنانچه 15 درصد افزایش در آمد مالیاتی در سال آینده از محل فرار مالیاتی تامین شود جای بسی خوشبختی است

رئیس اتاق بازرگانی ایران:چنانچه  15 درصد افزایش در آمد مالیاتی  در سال آینده  از محل فرار مالیاتی تامین شود جای بسی خوشبختی است
نویسنده خبر : مدیر سایت تاریخ بارگذاری : چهارشنبه ، 13 دي 1396

رئیس اتاق بازرگانی ایران در همایش ملی مالیات بر ارزش افزوده؛ فرصتها و چالشها در دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در بودجه سال 97، درآمدهای مالیاتی 15 درصد افزایش یافته و سوال اینجاست که این مقدار افزایش از چه کسانی دریافت خواهد شد؟ آیا از کسانی که در گذشته به صورت شفاف با سازمان مالیاتی روبرو شدند و هنوز هم فعالیت شفافی دارند؟

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی خراسان رضوی، غلامحسین شافعی در این همایش که به همت گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد با همکاری سازمان امور مالیاتی کشور و با مشارکت بخش خصوصی در حال برگزاری است، با اشاره به اظهارات مسئولان دولتی مبنی بر 38 درصد فرار مالیاتی در کشور، اظهار کرد: اگر قرار است کاری در زمینه مالیات انجام شود، باید روی فرار مالیاتی متمرکز شویم. اگر قرار بر این است که افزایش درآمد مالیاتی بودجه 97 از بنگاههای شفاف گرفته شود، باید به این فکر کنیم که بنگاههای اقتصادی ما در سال آینده 15 درصد رشد اقتصادی خواهند داشت؟ اما اگر قرار است این افزایش درآمدهای مالیاتی از محل مهار قاچاق کالا و فرارهای مالیاتی تامین شود، جای بسی خوشحالی است. نگرانی ما این است که این 15 درصد بر دوش افرادی که در کشور سالم کار می‌کنند، بیافتد.

وی افزود: اینکه تصور می‌شود فعالان اقتصادی مرتب درگیر مسائل و مشکلات مالیاتی خود هستند و احیانا ممکن است اخوت چندانی با مالیات‌ستانی نداشته باشند، خلاف واقعیت است. یکی از موضوعات مورد تاکید فعالان اقتصادی این است که درآمدهای حاصل از نفت باید در جای خود و نه برای تامین هزینه‌های جاری خرج شود و هزینه‌های جاری باید از محل درآمدهای مالیاتی کشور تامین شود.

رئیس اتاق بازرگانی با تاکید بر اینکه مالیات‌ستانی را امری لازم، واجب و مایه توسعه و پیشرفت کشور می‌دانیم، تصریح کرد: آنچه در این زمینه مطرح است، چگونگی مالیات‌ستانی در کشور و شیوه‌های معمول و مرسومی است که از گذشته‌های دور بوده و متاسفانه هنوز هم ادامه دارد. اشکال اساسی و بزرگی که در نظام مالیات‌ستانی ما وجود دارد، در زمینه تشخیص و وصول مالیات است و آنهایی که درآمدها و ثروت باد آورده زیادی در کشور دارند، معمولا از مالیاتها معافند و کسانی که سالم و شفاف کار می‌کنند، باید جور همه را بکشند.

شافعی خطاب به نمایندگان مجلس حاضر در این همایش گفت: تاکنون دهها جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس و سازمان امور مالیاتی کشور در زمینه مالیات بر ارزش افزوده در اتاق بازرگانی برگزار شده و حال وقت آن رسیده که تصمیم بگیرید؛ اگر در حوزه مالیات بر ارزش افزوده به دنبال اجرای قانون نباشیم و مانند همه دنیا این مالیات از مصرف‌کننده و حلقه آخر اخذ نشود و قرار باشد کار به همان سیاق سابق انجام شود، باید منتظر به اغما رفتن بسیاری از واحدهای تولیدی در آینده باشیم.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه رئیس فرهیخته و دانای مجلس شورای اسلامی که مسائل اقتصادی را به خوبی درک می‌کند، نظرش را در این‌باره اعلام کرده و استدعای ما این است که درباره مالیات بر ارزش افزوده به این موضوع توجه شود. صادقانه می‌گوییم اگر به این مساله توجه نشود در بنگاههای تولیدی در آینده با بحرانهای شدیدی روبرو خواهیم شد.

شافعی به سهم استان خراسان رضوی در مالیات کشور اشاره و خطاب به نمایندگان این استان به طرح این سوال پرداخت که آیا سهمی که برای استانها در سالهای مختلف تعیین می‌شود باید رقمی ثابت باشد و هر سال درصدی به آن اضافه شود؟ آیا این موضوع عادلانه است؟ اگر استانی نسبت به سال گذشته رونق بیشتری داشته باشد، سهم مالیاتی‌اش اضافه نمی‌شود و بالعکس استانی که با رکود اقتصادی همراه بوده نباید سهم کمتری داشته باشد؟

سهم استان خراسان از مالیات کشور ظالمانه است

وی با تاکید بر اینکه سهم تعیین شده برای استان خراسان از مالیات کشور کاملا ظالمانه است، گفت: البته مسئولان سازمان مالیاتی استان در این زمینه مقصر نیستند چون باید سهمیه اعلام شده از مرکز را وصول کنند.

رئیس اتاق بازرگانی متذکر شد: باید به این توجه داشته باشیم که مشهد زادگاه بسیاری از موسسات مالی و اعتباری بود و آنها سهمی از مالیات در استان داشتند و اکنون بسیاری از آن موسسات تعطیل شده‌اند. در مقابل ضربه‌ای که واحدهای صنعتی استان که 98 درصد آنها مربوط به بخش خصوصی است، از بحران اقتصادی می‌خورد بسیار بیشتر از بنگاههای دولتی در اکثر استانها است. بنابراین اگر در سهم مالیاتی استان خراسان این عوامل را تاثیر بدهیم باید میزان آن کاهش یابد حال آنکه سهم مالیاتی این استان در حال افزایش است و از نمایندگان تقاضای توجه به این موضوع را داریم.

شافعی ادامه داد: در بودجه سال 97 و در بخشی که مربوط به مالیات است این سوال مطرح می‌شود که افزایش 15 درصدی درآمدهای مالیاتی را چگونه می‌توان مکلف و کنترل کرد؟ چرا جلوی فرارهای مالیاتی گرفته نمی‌شود؟ و قاچاق چه بخشهایی از اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار داده است؟

وی با اعلام اینکه نظر بخش خصوصی درباره بودجه را به طور کتبی به مجلس شورای اسلامی ارائه دادیم، گفت: بودجه بزرگترین سند سالیانه کشور است و ما ایرادات زیادی بر آن داریم و استدعای ما از مجلس توجه منطقی به بخش خصوصی است. ما از این حجم اوراقی که قرار است در سال آینده از سوی دولت منتشر شود و دولت بدهکار بزرگی را در آینده شاهد باشیم، نگرانیم. انتظارمان در بودجه 97 این بود که نشانه‌هایی از شعارهای مربوط به کوچک‌سازی دولت در آن ببینیم و حال سوال این است که در کجای این بودجه برنامه مشخصی برای کوچک‌کردن دولت آمده است؟

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد