اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال حمایت از کالای ایرانی

منو

همگرایی دولت و بخش خصوصی می‌تواند گره‌های محیط کسب و کار در ایران را بگشاید

همگرایی دولت و بخش خصوصی می‌تواند گره‌های  محیط کسب و کار در ایران را بگشاید
نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : يک شنبه ، 10 دي 1396

 

نایب رئیس اتاق بازرگانی خراسان رضوی:

همگرایی دولت و بخش خصوصی می‌تواند گره‌های

محیط کسب و کار در ایران را بگشاید

 

نایب رئیس اتاق بازرگانی خراسان رضوی، هم‌گرایی و هم‌صدایی دو بخش دولتی و خصوصی را بسترساز شناسایی مشکلات و چاره‌جویی برای موانع موجود در حوزه کسب و کار دانست و خواستار بهره مندی سازمان‌ها و نهادهای دولتی از تجارب فعالان اقتصادی در این حوزه شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ حسین محمودی خراسانی که در نشست هم‌اندیشی کمیته برگزاری پنجمین «همایش توسعه پایدار با رویکرد بهبود محیط کسب و کار» با مسئولان دستگاه‌های دولتی استان، سخن می‌گفت؛ یادآور شد: بخش خصوصی ما دارای تجربه ارزشمندی است و توامان از توان کارشناسی بالایی برخوردار است و مصداق آن را می‌توان در تلاش‌های اتاق ایران برای شناسایی راهکارهای کاهش رتبه ایران در پنج شاخص موثر بر محیط کسب و کار مشاهده نمود.

وی در عین حال تاکید کرد که بدنه کارشناسی سازمان‌های دولتی نیز باید نسبت به اهمیت تسهیل امور در حوزه کسب و کار آگاه شوند و متذکر شد: این دغدغه باید به سطوح مختلف دستگاه های دولتی تسری پیدا کند تا تسهیل امور در شئون مختلف محقق گردد.

محمودی تاکید کرد: دستگاه‌های دولتی برای آگاهی از موانع احتمالی در عملکرد و چهارچوب‌های خود، نباید معطل اعلام و اطلاع‌رسانی از سوی بخش خصوصی شود و خود باید بکوشند تا این موانع احتمالی را شناسایی و مرتفع نمایند.

وی در ادامه به برگزاری پنجمین «همایش توسعه پایدار با رویکرد بهبود محیط کسب و کار» با مشارکت شماری از اتاق‌های بازرگانی دیگر استان‌ها اشاره کرد و گفت: آماده‌ایم به منظور ارتقای محتوایی این همایش، با تمامی سازمان‌هایی که به نوعی با حوزه کسب و کار در ارتباطند؛ به صورت تخصصی نشست‌هایی را برگزار کنیم.

وی در عین حال یادآور شد: نمی‌توان انتظار داشت که در چهارچوب یک همایش تمامی مشکلات شناسایی و رفع و رجوع شوند اما این فرصتی مغتنم است تا بخش دولتی و فعالان اقتصادی بخش خصوصی گرد هم آیند و از راهکارهای علمیاتی سخن بگویند.

*ضرورت هدایت صحیح سرمایه ها

در ادامه این نشست، علی کبیر دبیر اتاق بازرگانی مشهد؛ به پایش محیط کسب و کار از سوی اتاق ایران طی سه فصل گذشته اشاره کرد و گفت: سپردن این ماموریت به بخش خصوصی اتفاق مثبتی است و در حال حاضر پنج شاخصی که از نظر بانک جهانی، وضع ایران در آن‌ها مطلوب نیست در پنج اتاق مشهد، تهران، اصفهان، شیراز و تبریز در حال بررسی است تا راهکارها و پیشنهاداتی عملیاتی برای بهبود وضعیت در این شاخص‌ها ارائه گردد.

وی شروع کسب و کار، اخذ اعتبار، حمایت از سرمایه‌گذاران خرد، تجارت فرامرزی وحل و فصل ورشکستگی را پنج شاخصی برشمرد که از سوی این پنج اتاق در حال مطالعه هستند و یادآور شد: پنجمین «همایش توسعه پایدار با رویکرد بهبود محیط کسب و کار» بستری خواهد بود برای ارائه نتایج این مطالعات و رسیدن به رویکردهای عملیاتی. حضور موثر بخش دولتی می‌تواند نتایج مثبتی را رقم بزند.

حمیدی رئیس کمیسیون بهبود محیط کسب و کار اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز در سخنانی با انتقاد از نبود نگاه کلان به بحث پرورش نیروهای مورد نیاز بازار و صنعت از سوی دانشگاه ها، عنوان کرد: این رویکرد باعث شده تا عدم تعادلی در حوزه نیروی انسانی این عرصه ها شکل بگیرد.

وی ادامه داد: همین روند را در بازار سرمایه نیز شاهدیم، بدین معنا اگر برنامه بلندمدتی برای هدایت سرمایه‌های سرگردان نداریم و اگر فردی مشتاقِ ورود به عرصه‌های مولد باشد، نمی توانیم با توجه به نیازها و ظرفیت‌های موجود به او بستر مناسب سرمایه گذاری را معرفی نماییم. همین امر انباشت و رکود سرمایه ها را در بعضی حوزه‌ها در پی داشته که منجر به خسران سرمایه‌گذاران شده است.

وی خواستار بحث و بررسی بیشتر پیرامون هدایت صحیح سرمایه ها در کشورمان در همایش بهبود محیط کسب و کار شد.

*حضور کارشناسان سازمان‌های دولتی در همایش بهبود محیط کسب و کار

در ادامه تریبون در اختیار یاسر مهرآور دبیر اجرایی این همایش قرار گرفت و وی نیز به تشریح ابعاد برگزاری این رویداد ملی پرداخت. او گفت: پنج مولفه‌ای که ذکر شد در ارتباط مستقیم با عملکرد و ماموریت‌های سازمان‌ها و نهادهایی نظیر؛ گمرک، بورس، دادگستری،  اداره کل ثبت شرکت‌ها و سازمان ثبت اسناد و املاک و همچنین شورای هماهنگی بانک‌ها قرار می‌گیرد. تبعا نهادهای متعدد دیگری نیز در این حوزه دخیل‌اند و می‌توانند در مسیر بهبود فضای کسب و کار نقش‌آفرین باشند.

وی یادآور شد: پنجمین «همایش توسعه پایدار با رویکرد بهبود محیط کسب و کار» که روزهای 9 و 10اسفند برگزار می‌شود، مجالی برای گفتگوی رودرروی دولت و بخش خصوصی در رابطه با موانع موجود و راهکارهای برون‌رفت از این شرایط است.

مهرآور ادامه داد: فراخوان این همایش منتشر شده و افراد می‌توانند تا 15 بهمن ماه مقالات خود را پیرامون محورهای آن به دبیرخانه این رویداد ملی ارسال کنند.

وی خاطر نشان کرد: تدبیری اندیشیده شده تا بستر حضور کارشناسان از 20الی 25 سازمان مرتبط با حوزه کسب و کار در استانمان در این همایش فراهم آید چرا که بر این باوریم، آگاه‌سازی بدنه کارشناسی نهادهای دولتی از بروز بسیاری از برخوردهای سلیقه‌ای جلوگیری خواهد کرد.

علی‌اکبر لبافی رئیس دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی نیز در سخنانی بر اهمیت این جنس همایش‌ها عنوان کرد: در فضای کسب و کار هم فعالان بخش خصوصی و هم نهادهای دولتی به طور مستقیم درگیر هستند و چه خوب است که اگر قصد داریم به تجربه‌ای عملیاتی برسیم، از فعالان بخش خصوصی بخواهیم تا تجارب خود را برای مدیران بیان کنند.

وی عمده‌ترین مشکلی که گریبانگیر حوزه کسب و کار است را قوانین و مقررات مخل دانست و تاکید کرد: متاسفانه به رغم بحث های مکرر پیرامون این جنس قوانین، تصمیمات و رویکردهای بخش خصوصی بر روند و ادامه کار بخش دولتی موثر نیست. حقیقت آن است که ما در بخش خصوصی مشکلات را به خوبی احصاء و منتقل می‌کنیم اما حلقه مفقوده همان عدم اثرگذاری است.

وی از تدوین کتابچه‌ای حاوی عمده‌ترین قوانین مخل کسب و کار و توزیع آن در حاشیه همایش مذکور خبر داد.

*اعلام آمادگی بخش دولتی برای کمک به بهبود محیط کسب و کار

در ادامه تریبون در اختیار نمایندگان دستگاه‌های دولتی قرار گرفت. سبدمجید مظلومی جانشین ناظر گمرکات خراسان رضوی به ایجاد سامانه جامع امور گمرکی با هدف تحقق یک پنجره واحد در این حوزه اشاره کرد و گفت: در سال‌های گذشته تلاش ما بر کاهش روند اداری امور گمرکی و تسریع امور در این حوزه بوده است.

وی از سوی نهاد متبوعش جهت کمک به برگزاری این همایش اعلام همکاری کرد.

رمضانعلی عرشیان ، سرپرست معاونت اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان رضوی نیز گفت: یکی از دغدغه‌های جدی ما ایجاد مرکز ملی پایش محیط کسب و کار است که تحقق آن می‌تواند به گره‌گشایی از مشکلات و موانع متعدد کمک کند.

وی این مرکز را ساختاری جامع برای پیشبرد مراحل اخذ مجوزهای لازم در حوزه کسب و کار عنوان کرد و یادآور شد: حضور مسئولان کشوری در این همایش می‌تواند آن‌ها را بیش از گذشته نسبت به مشکلات موجود آگاه سازد.

وی همچنین انتقاداتی را نسبت به روند پایش محیط کسب و کا در اتاق ایران مطرح کرد و خواستار بررسی و ارزیابی این روند در پنجمین همایش بهبود محیط کسب و کار شد.

حسین خدادوست مدیر بورس منطقه خراسان رضوی نیز در همین خصوص عنوان کرد: ما در این مجمموعه مشتاق آگاهی از مشکلات موجود هستیم و چه خوب است که در روند پایش شاخص حمایت از سرمایه گذاران خرد، اتاق بازرگانی نگاهی میدانی نیز داشته باشد و موانع را از زبان فعالان اقتصادی شناسایی و احصاء کند.

وی ادامه داد: استقبال می‌کنیم که بدانیم چرا سرمایه های مردم جذب بورس نمی شود. برگزار این جنس همایش ها نیز به نوعی به تحقق این مهم کمک خواهد کرد.

اما حاجیان کارشناس اداره ثبت شرکت های خراسان رضوی نیز با اشاره به مکانیزه شدن روند ثبت شرکت‌ها در کشورمان طی سال‌های گذشته، گفت: متاسفانه در حال حاضر یکی از چالش‌های جدی ما در این بخش حضور دلالان و واسطه‌هایی است که با اخذ هزینه‌های نامعقول، امور حقوقی و ثبتی شرکت‌های را دنبال می‌کنند، این همه در حالیست که بنگاه‌های اقتصادی باید ظرفیت‌های حقوقی در درون خود تعریف کنند. در این رابطه، مباحث آموزشی بسیار موثر است و در حال حاضر بعضی شرکت‌های صنعتی متقاضی برگزاری دوره‌های آموزشی مرتبط از سوی ما هستند.

وی سوء استفاده از اطلاعات شرکت‌ها و برندهای آن‌ها توسط این دلالان را یکی از خسران‌های این بخش برشمرد و یادآور شد: ارائه این جنس خدمات باید در چهارچوب قانونی و تعرفه‌های مشخص تعریف شود و به نظر می‌رسد تنها از این راه می‌توان سوء استفاده های احتمالی را مهار نمود.

وی خواستار طرح و بررسی این جنس مشکلات در پنجمین «همایش توسعه پایدار با رویکرد بهبود محیط کسب و کار» شد.

 

 

 

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد