اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال حمایت از کالای ایرانی

منو

قوانین محدودکننده و زیرساخت‌های ضعیف؛ کاهش ماندگاری زائر را به دنبال دارد

قوانین محدودکننده و زیرساخت‌های ضعیف؛ کاهش ماندگاری زائر را به دنبال دارد
نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : چهارشنبه ، 06 دي 1396

 

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی خراسان رضوی:

قوانین محدودکننده و زیرساخت‌های ضعیف؛ کاهش ماندگاری زائر را به دنبال دارد

 

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی خراسان رضوی، قوانین محدودکننده و پاره‌ای از مشکلات زیرساختی که گریبانگیر این حوزه شده است را عامل کاهش ماندگاری زائران و مسافران دانست و گفت: مباحثی چون طرح ترافیک پیرامون حرم، مالیات بر ارزش افزوده هتل‌ها، صدور مجوزهای بی رویه ساخت و ایجاد مراکز اقامتی در مشهد و... بعضی از مشکلاتی هستند که فعالان حوزه خدمات گردشگری را نگران می‌کنند و اثرات آن‌ها به کاهش سفر یا ماندگاری می‌انجامد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایعف معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ محمد قانعی در یکی دیگر از نشست‌های این کمیسیون عنوان کرد: در حال حاضر بیش از 220 هتل، حدود 400 هتل آپارتمان، بیش از 500 مهمان پذیر و قریب به 500 مرکز اقامت دولتی در شهرمان فعال است که از جهاتی اشباع خدمات اقامتی را موجب شده‌اند.

وی اتخاذ رویکردهای صحیح مدیریتی را ضروری برشمرد و خواستار اقدامات موثرتر برای حل مشکلات موجود شد.

* نقش ویژه بازاریابی در توسعه ظرفیت‌های گردشگری

در ادامه این جلسه، مژگان ثابت تیموری دبیر کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز به نبود آمار دقیق و موثق در حوزه گردشگری اشاره کرد و یادآور شد: ضعفی که در این بخش وجود دارد، کارشناسان امر را از ارائه تحلیل‌های دقیق عاجز ساخته و روند برنامه‌ریزی بلندمدت را با مشکل مواجه می‌کند.

وی مشکلات فرودگاهی، کیفیت نامطلوب سرویس‌های بهداشتی، کمرنگ شدن فرهنگ میزبانی و... را به عنوان چالش‌های بخش گردشگری برشمرد.

وی از کشورهای ترکیه، عراق، امارات، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، آلمان و عربستان به عنوان مقاصد گردشگری ایرانیان در 6 ماهه اول سال 96 یاد کرد و گفت: دلیل استقبال هموطنانمان از این کشورها به عنوان مقاصد سفرشان؛ قیمت مناسب، ارائه خدمات، تسهیلات و سرویس‌دهی بهتر نسبت به تورهای داخل کشور و نیز تسهیل در جذب گردشگر و فراهم نمودن شرایط مناسب و آسان برای ورود گردشگران ایرانی بود.

او در ادامه ضعف تبلیغات گردشگری و نبود بازاریابی مناسب برای شهر مشهد را عامل مهمی در کاهش ورود گردشگران به شهر مشهد دانست و بیان کرد: براساس تحقیقات انجام شده از سوی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی مشهد و برخلاف انتظار موجود، از میان 67 جاذبه معرفی شده در پایگاه‌های اینترنتی گردشگری بین المللی، جایگاه اول مربوط به آرامگاه نادری و بعد از آن حرم مطهر رضوی است؛ بنابراین نقش بازاریابی برای معرفی جاذبه های شهر مشهد بسیار حائز اهمیت می‌باشد و توجه به آن می‌تواند رکود حاکم بر فضای گردشگری را کاهش داد.

*ضرورت ارتقای فرهنگ مهمان پذیری

محمد اسدی، یکی از اعضای این کمیسیون نیز از هزینه‌های بالا سفرهای داخلی انتقاد کرد و گفت: در مواردی شاهدیم هزینه‌های آن از سفرها و تورهای خارجی نیز بیشتر می‌شود و این خود عاملی منفی برای گردشگری داخلی به شمار می‌آید.

وی نیروی انسانی ماهر را نقطه قوت گردشگری سلامت برشمرد و خواستار توجه ویژه به این بخش شد.

هادی شیرمحمدی دیگر عضو کمیسیون گردشگری نیز از ارتباطات ضعیف بین واحدهای مختلف گردشگری به عنوان یکی از مشکلات این صنعت یاد کرد و بر اهمیت ارتقای فرهنگ مهمان پذیری تاکید نمود.

پروین دلیری یکی دیگر از فعالان صنعت گردشگری و عضو این کمیسیون، بهره مندی از کمک و پتانسیل انجمن‌ها را یک راهکار موثر در جهت توسعه گردشگری و رفع موانع موجود عنوان کرد و پتانسیل بالای ایران را در حوزه گردشگری سلامت حائز اهمیت برشمرد.

* اختلافات موجود در مدیریت اجرایی؛ عامل بروز مشکلات در بخش گردشگری

اما سید جعفر زراعتی، مسئول دبیرخانه کارگروه‌ها ی تخصصی خدمات سفر خراسان رضوی که به عنوان میهمان در این نشست حضور یافته بود، اختلافات موجود در مدیریت اجرایی گردشگری را عامل مشکلات و دشواری‌ها و حتی عدم توفیق این حوزه برشمرد و بر نقش و سهم عمده شهرداری‌ها در ارائه آموزش‌های فرهنگی در حوزه میزبانی تاکید کرد.

احسان اصولی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد نیز در سخنانی زیارت را بستر شکل‌گیری شهر مشهد عنوان کرد و افزود: شهر مشهد و خطه خراسان ظرفیت‌های متعددی برای جذب گردشگر دارد که از جمله آن می‌توان به ویژگی‌های جغرافیایی، جایگاه فرهنگی و مذهبی آن، سوابق تاریخی و پتانسیل‌های گردشگری سلامت اشاره کرد.

 وی با اشاره به وجود جاذبه‌های متعدد فرهنگی و تاریخی در شهر مشهد، متذکر شد: توسعه ظرفیت‌های گردشگری در این شهر و استان خراسان رضوی باید با نگاهی به مزیت‌های موجود انجام پذیرد تا توسعه مستمر و پایداری این صنعت تضمین گردد.

اصولی از استقبال شورای شهر مشهد از طرح ساماندهی راهنمایان گردشگری خبر داد و خاطر نشان کرد:شهرداری مشهد برنامه ویژه‌ای برای ساخت سرویس‌های بهداشتی استاندارد و تغییر طرح استقبال از بهار، به «خانه بهار» و «جشنواره هنر مشهد» در دست انجام دارد.

وی کمیسیون گردشگری را اتاق فکر فعال این حوزه دانست و خواستار برگزاری نشست‌های مشترکی میان این مجموعه با کمیسیون گردشگری شورای شهر مشهد شد.

 

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد